W jakim kształcie wybrać palenisko? Dodano: 2018-11-05

Na rynku dostępna jest szeroka oferta palenisk kominkowych. Wybór jest duży nie tylko ze względu na szeroki wachlarz producentów, ale i ze względu na dostępne kształty palenisk. Wkłady płaskie, panoramiczne, narożne, U, C, a może jeszcze inne? Poniżej przedstawiamy bogactwo dostępnych kształtów wkładów kominkowych.

 

Paleniska z płaską fasadą

Jest to najpopularniejsza forma komin­kowego wkładu. Proporcje boków to zazwyczaj 4:3 – oczywiście z przewagą szerokości, choć w tej grupie znajdą się też paleniska ustawione pionowo, gdzie proporcje są odwrócone, czyli 3:4. Taki wkład jest węższy, ale za to wyższy, dzięki czemu nie ucina nam widoku ognia w najwyższym punkcie. W ofercie palenisk z płaskim przeszkleniem znajdziemy wkłady o różnych wymiarach: od małego paleniska, przez średnie, po wkłady o szero­kości nawet ponad metr [patrz: wkłady na zamówienie]. Te ostatnie nazywane są już panoramicznymi.

Szyba uchylna: E550V, E660, E780, E1000
Szyba podnoszona: E660G, E780G, E1000G

 

Palenisko narożne – tzw. L

Narożna wizja ognia to bardzo popu­larny format. Nie sposób nie docenić jego walorów, gdyż za stosunkowo przystępną cenę mamy widok ognia z dwóch stron, co pozwala na obserwa­cję ognia z dwóch różnych miejsc w otwartej przestrzeni, np. z salonu i jadalni. Obie płaszczyzny fasady mogą mieć taką samą szerokość, choć częściej spotykane są paleniska, w których jeden z boków jest szerszy. Wkłady narożne mogą być z szybą giętą (mowa o jednej szybie wygiętej pod kątem prostym) lub z szybami łączonymi na styk, co jest rozwiązaniem tańszym i równie efektownym. Najtańszym, ale i najmniej atrakcyjnym rodza­jem narożnego przeszklenia będzie palenisko z przeszkleniem naroż­nym, gdzie dwie szyby są połączone szprosem, czyli metalowym słupkiem łączącym na środku dwie szyby.

Szyba uchylna: E660 Corner, E780 Corner, E1000 Corner
Szyba podnoszona: E660G Corner, E780G Corner, E1000G Corner

 

Palenisko trójstronnie przeszklone – tzw. U lub C

To paleniska przeszklone z trzech stron, gdzie trzy szyby łączone są dwukrotnie pod kątem prostym; oczywiście szyby też są łączone, rzadziej połączone szprosami. W tej grupie palenisk wyróżniamy dwa rodzaje – jeden, gdzie dłuższe są boczne szyby, a przednia i tylna ściana są węższe, tzw. U, lub takie, gdzie boczne szyby są krótsze, a szerokie są plecy i frontowa szyba, czyli tzw. C. Paleniska te dają bardzo dużą moż­liwość obserwacji ognia z różnych miejsc, jednak trzeba pamiętać, że większość wyprodukowanego ciepła ucieka z nich przez szybę. Oznacza to, że należy dobrze dobrać palenisko do wielkości pomiesz­czenia, aby go nie przegrzać.

Szyba uchylna „C”: E660 3D, E780 3D, E1000 3D
Szyba podnoszona „C”: E660G 3D, E780G 3D, E1000G 3D
Szyba podnoszona „U”: E780 G 3DP

 

 

Paleniska vis-a-vis -zwane też tunelowymi

To paleniska z dwiema płaskimi, bliźniaczymi, równoległymi szybami. Takie palenisko pozwala stworzyć dwie zupełnie niezależne aranżacje kominkowe i jest idealne do dziele­nia przestrzeni na dwie oddzielne strefy. Wówczas mamy np. inny kominek od strony jadalni, a inny od strony salonu. W przypadku tych palenisk, podobnie jak w przypadku palenisk trójstronnie przeszklonych, większość wyprodukowanego ciepła wypromieniowana jest przez szybę, dlatego trzeba odpowied­nio wybrać wielkość paleniska, aby nie przegrzać pomieszczeń.

Szyby uchylne: E660 D, E780 D, E1000 D
Szyby podnoszone: E780G D 2G

 

 

Palenisko czterostronnie przeszklone

Designerskie palenisko z czterema przeszklonymi szybami to prawdziwa rzadkość. Stosowane w kominkach centralnych, gdzie płomień możemy oglądać z każdej ze stron. W palenisku tym każdą z szyb można przesuwać niezależnie. Wkład występuje także w wersji ze szprosem. Zabudowa kominka z tym paleniskiem wykonywana jest do sufitu.

 

 

 

Paleniska wyspy 360 stopni

W ofercie firmy znajdziemy też paleniska idealne do centralnego usytuowania we wnętrzu, gdzie wizję ognia można obserwować z każdej strony. Paleniska tego typu opierają się na bazie okręgu. Tego typu paleniska na drewno mają często wyeksponowaną rurę odprowadza­jącą spaliny, dlatego ważny jest odpowiedni dobór komina, aby – jeśli nie jest zabudowany – stał się także elementem aranżacji.

 

 

Palenisko z zaokrągloną szybą

Regularnie wraca moda na krągłości, dlatego stale pojawiają się coraz to nowe modele palenisk, których prze­szklenie jest zaokrąglone i to w różnych wymiarach, tzn. promieniach wycin­ków koła czy półkola. W tej grupie znajdziemy paleniska o średnicy od 50 do nawet 90 centymetrów. Wycinek z koła może być mniejszy lub większy albo nawet pełny, choć wtedy to już wchodzimy w inną grupę palenisk, tzw. wyspy. Palenisko z zaokrągloną fasadą pozwala na szerszą wizję ognia niż w przypadku fasady pła­skiej. Owalny kształt jest też często powtórzony w zabudowie paleniska.

Szyby panoramiczne: E 760 Pano

 

Paleniska z fasadą pryzmatyczną

Kiedyś były hitem, obecnie są bar­dzo rzadko spotykane i większość producentów wycofała je z oferty. Pryzmatyczna szyba jest szybą zazwy­czaj giętą pod skosem na bokach. Niegdyś były to również szyby łączone, ale obecnie jest to rozwiązanie już pra­wie niespotykane. Takie przeszklenie pozwala na szerszą wizję ognia niż w przypadku paleniska z płaską szybą.

 

 

Szyby pryzmatyczne: E 710 Pryzmatyczny

 

Nietypowe kształty

Oczywiście można wyobrazić sobie krzyżówki różnych rodzajów pale­nisk, jak np. palenisko w kształcie U z jednym bokiem krótszym. Są one u nas dostępne na indywidualne zamówienie [patrz: Wkłady na zamówienie]. W ofercie Kwline znajdziemy także inne oryginalne formy palenisk, jak kominkowe jaja czy inne wariacje z szybą soczewkową.

 

 

Zobacz pełną ofertę wkładów kominkowych Kwline >>

 

Źródło: KominkiPro 3/2018