EcoDesign – bo najważniejsza jest ekologia … Dodano: 2017-10-24

Niskoemisyjne urządzenia grzewcze na paliwo stałe marki KWLINE spełniają surowe normy ekologicznych projektów oraz wymogi uchwały antysmogowej, która jest wdrażana w kolejnych województwach naszego kraju. Do województw małopolskiego, śląskiego i opolskiego dołączyły łódzkie i mazowieckie. Konsultacje projektów uchwał trwają natomiast na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce.

 

24 października przyjęto uchwały antysmogowe w mazowieckim i łódzkim.

W łódzkim nowe przepisy mają wejść w życie 1 maja 2018 roku.  Przyjęta przez radnych uchwała antysmogowa ma ograniczyć zanieczyszczenie powietrza w regionie m.in. poprzez eliminowanie paliw niskiej jakości i dostosowanie instalacji cieplnych do wymogów niskoemisyjności. Zgodnie z nią „kopciuchy” powinny zniknąć z domów w województwie do 2023 roku. W porównaniu z projektem skrócono też termin wymuszający rezygnację z bezklasowych ogrzewaczy pomieszczeń – z tych trzeba będzie zrezygnować do 2025 roku. Skrócenie tego terminu postulował Polski Alarm Smogowy.

 

Na posiedzeniu Sejmiku woj. mazowieckiego 24 października 2017 r. przyjęto jednogłośnie uchwałę antysmogową dla Mazowsza. Projekt uchwały zakłada okres 5 lat na likwidację najbardziej zanieczyszczających kotłów, 10 lat na likwidację kotłów 3 i 4 klasy oraz zakazuje palenia odpadami węglowymi, wilgotnym drewnem, węglem brunatnym i mieszankami z jego udziałem.

 

Obie uchwały tak samo regulują jakość zalecanych paliw stałych, różnią się w zakresie dopuszczania urządzeń do użytkowania. W łódzkim ekoprojekt będzie obowiązywał dla nowoinstalowanych kominków od stycznia 2022, na Mazowszu już od przyjęcia uchwały antysmogowej.

 

Uchwały antysmogowe przyjęły już wcześniej województwa: małopolskie, śląskie i opolskie.

 

Wkłady kominkowe marki KWLINE spełniają surowe normy ekologicznych projektów oraz wymagania uchwał antysmogowych, również te które będą obowiązywały od 2022 roku.

 

Więcej informacji o wkładach Kwline >>